پلانتاریوم گنبد مینا یاآسمان نمای گنبد مینا واقع در پارک آب و آتش تهران از پروژه های زیبا و منحصر به فردی است که نگاه هر بازدید کننده ای را به خود جلب کرده و جز بهترین های منطقه به شمار میرود که به درخواست شهرداری تهران توسط مجموعه آلومینیوم شیشه تهران اجرا شده است . خدمات مهندسی و اجرایی متعددی در این پروژه توسط مجموعه آلومینیوم شیشه تهران صورت گرفته که از جمله مهمترین آن ها اجرای ورق کامپوزیت های بیرونی گنبد که با دقت و مهارت بسیار بالای تیم مهندسی و اجرایی این مجموعه اجرا و کنترل گردیده است تا نمادی از دقت ، هنر و کیفیت مهندسی نما را به بازدید کنندگان این پلانتاریوم به نمایش بگذارد .

https://tv.facadeforum.com/zj6thlbzssct

اجرای گنبد آسمانه ( اسکای لایت ) کروی شکل و سازه ای مستحکم و با سیستم اسپیس فرم به نحوی اجرا گردیده تا فرآیند نصب و تعدد تیپ شیشه را تا حد زیادی آسان و بهینه نماید که این امر با استفاده از تکنولوژی ها نرم افزاری و سخت افزاری روز دنیا و کادری مجرب و حرفه ای ممکن و اجرایی شد .

 

اسکای لایت گنبد مینا:

دراین پروژه پس از بررسی اولیه مشخص شد اسپیس فرم طراحی شده با سیستم ژئودزی برای اجرای شیشه مناسب نیست و لذا توسط ما اسپیسی با ابعاد ذوذنقه ای طراحی شد که توسط مجری تولید و نصب گردید. در مرحله بعد طی یک فرایند کاملا مهندسی و بدون برداشت محیطی شیشه ها بصورت کاملا تیپ سفارشداده شد و در جای خود نشست.

ورق کامپوزیت گنبد مینا:

در این بخش پس از برداشت سازه های خورشیدی اقدام به طراحی یک پوسته کاملا همگن و تیپ بر اساس خطاهای سازه شد که موجب تیپ شدن کلیه قطعات گردید. از ورق ژاپنی میتسوبیشی مقاوم در برابر حریق برای پوشش این گنبد استفاده شد.

شبیه سازی های مهندسی نما :

در این پروژه شبیه سازی خیرگی و تابش انجام شد و بر اساس ان از شیشه AGC با لایه محافظ آفتاب و همچنین windowfilm  لومر آمریکایی برای کاهش آفتاب استفاده شد. همچنین قرار بود از اسکرین برای کاهش بیشتز استفاده شود که بعدا اجرا نشد.

 

آسمان نمای گنبد مینا