وقتی مجموعه ای از نوازندگان ساز های مختلف در کنار هم یک قطعه موسیقی را می نوازند، شنوندگان با وجود ساز های مختلف، با رنگ های صوتی متفاوت و در حالیکه آن ساز ها نت های یکسانی را نمی نوازند، تنها یک قطعه موسیقی را می شنوند. اجزایی یا شخصیت های مستقل می توانند در کنار هم تداعی کننده حالتی یکسان باشند. ما در آلومینیوم شیشه تهران این ویژگی ارکستر موسیقی را به امانت گرفته ایم تا از طریق آن بتوانیم اتفاقی را که در نمای ساختمان رخ می دهد و تیم های متفاوتی که در پس آن حضور دارند را به تصویر بکشیم.

ارکستر مجریان نمای ساختمان

Guggenheim Museum Bilbao

پوسته خارجی ساختمان اولین برقرار کننده ی ارتباط با بینندگان است. جاییست که می تواند در نگاه اول خلاصه ای از تمام آنچه که در درون ساختمان در جریان است را به بیننده منتقل نماید. این پوسته خارجی علاوه بر این که خصوصیات معمارانه و زیبایی شناسانه را در خود جای داده، نمایشی است از قابلیت های سازه ی اصلی و هماهنگی با محیط پیرامون.

سازه ی اصلی ساختمان جایی نیست که بتوان تمام خواسته های معمارانه را در آن متجلی ساخت. در حقیقت سازه‌ی اصلی ساختاریست فنی که بر پایه اصول و قوانین طبیعی ساخته می شود تا بتواند مقدمات بیان شخصیت ساختمان را فراهم نماید. مانند بدنه یک ساز. وقتی به بدنه و مکانیزم های درونی یک ساز نگاه می کنید چیزی از کیفیت صدای آن عاید شما نمی شود. آنچه حائز اهمیت است قابلیت های پنهان آن برای تولید صداست و نوازنده ای که از این قابلیت استفاده نماید.

 

 

مقایسه مکانیزم پیانو با مهندسی نما

piano mechanism

این ساختار فنی می تواند از دید پنهان باشد و یا اینکه نه کاملا نمایان. گاهی جزییات آن تماما در معرض دید است (برای مثال مکانیزم تولید صدای ساز ویولن) و گاهی نه (مانند تصویر بالا). همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، مکانیزم تولید صدا در پیانو بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که در برخورد اول با صدای این ساز به نظر می آید. جزییات بسیار و المان های متنوع این مکانیزم شرایطی را مهیا می نمایند تا نوازنده بتواند به وسیله آن کیفیتی را بیان کند که اسم آن را یک قطعه موسیقایی می گذاریم. اگر جزیی کوچک از این مکانیزم دچار مشکل باشد، هرچند شاید در نگاه اول بی اهمیت جلوه کند اما در واقعیت عملکرد کلی ساز را مختل می نماید. شکل زیر تصویری از مکانیزم نمای شیشه ای یونیتایز می باشد که مکانیزم های مختلفی در آن تعبیه شده تا قابلیت سازگاری با شرایط جوی و طبیعی را در آن به وجود بیاورد و همزمان خواسته های معمارانه را نیز جوابگو باشد.

دیتایل یونیتایز نما

در نمای یک ساختمان نیز مکانیزم های سازه ای پیچیده ای حضور دارند که شرایط دوام، ایستایی و مقاومت نما در وضعیت های محتمل را ممکن می سازند. توجه کردن یا نکردن به این بخش از نما می تواند از عوامل اصلی موفقیت و یا شکست یک پروژه باشد. در یک ارکستر و یا یک ساختمان ممکن است از چندین ساختار متفاوت برای پاسخ گویی به نیاز های مختلف استفاده شود. مانند گروه های سازی مختلف که برای ایجاد فضاهای متفاوت به کار گرفته می شوند و یا اینکه در کنار هم کیفیتی جدیدی را خلق می نمایند که متعلق به هیچکدام یک از آن ها به تنهایی نیست.

اسکای لایت شیشه ای

عکس بالا نمای زیرین سازه اسکای‌لایت پروژه نرگس می باشد. همانطور که در عکس پیداست نحوه قرارگیری هر کدام از اجزا به گونه ایست که کوچک ترین تغییر مکانی در نقاط از پیش تعریف شده هارمونی، زیبایی و  عملکرد این اثر را دچار اختلال می نماید.

جنبه دیگری از نمای ساختمان توانایی آن برای هماهنگی و تطابق با محیط پیرامون است. عوامل تأثیرگذار محیط پیرامون از قبیل آب و هوا، حرارت، تابش، نیروهای ناشی از باد و زلزله، آتش سوزی و همه و همه باید در طرح یک نما به دقت دیده شده و در رابطه ای تنگاتنگ با یکدیگر تعریف و طراحی شوند. تنها در چنین شرایطیست که پوسته خارجی یک ساختمان توانایی ابراز آنچه که برای آن خلق شده را دارد. همانند آنچه که در یک ارکستر موسیقی جریان دارد و هماهنگی سازها بر اساس ریتم و شدت صدا و تطابق لحظه به لحظه با رهبر ارکستر می تواند یک قطعه موسیقی را خوب از کار در آورد.

https://tv.facadeforum.com/rccobl4xx55u

در انتها مایلیم تا بینشی را که در یک ارکستر موسیقی حکفرماست را در رابطه با موضوع نما و پوسته های ساختمانی تعمیم دهیم و آن اینست که توجه صرف به اجزای نمادین و ظاهری نمی تواند تضمین کننده کیفیت و موفقیت یک پروژه نما باشد. هزینه های گزاف برای تأمین متریال های گران قیمت همانند توجه یک جانبه به شهرت نوازندگان جلوی صف، و نادیده گرفتن مسائل سازه ای و فیزیک ساختمان مانند بی اهمیت انگاشتن کیفیت ساز های موجود در یک ارکستر و هماهنگی و هارمونی آن ها با یکدیگر و با فضای قطعه می باشد. تنها در صورت توجه به تمامی این موارد است که می توان شکوه و قدرت اجرای یک ارکسترموسیقی را شاهد بود. تلاش ما نیز در مجموعه آلومینیوم شیشه به عنوان مشاور تخصصی نما ( Façade Consultancy ) اینست که مانند رهبر ارکستری از متخصصان، تامین کنندگان و مجریان نما، عوامل مختلف تأثیر گذار در طراحی فنی مهندسی یک پوسته ساختمان ( facade engineering ) را یکجا و به طور یکپارچه در نظر بگیریم و در نهایت برگزارکنندکانی لایق و سزاوار برای آثار ماندگار معماری و عمران این کشور و پروژه های شما باشیم.

بازدید تیم دفتر تحقیق و توسعه آلوم گلس از پروژه مهندسی نما

ضمناً اگر علاقمند به مطالعه در زمینه نمای پارامتریک هستید، می‌توانید مقاله پوسته نما پارامتریک برای ساختمان‌هایی با نمای پیچیده را مطالعه فرمائید.