پروژه ایران‌مال موسوم به “بازار بزرگ ایران” یکی از پنج مال برتر جهان، با مساحتی حدود یک و نیم میلیون متر مربع از عظیم‌ترین پروژه‌های چند‌منظوره دنیا می‌باشد که بین دو کلان شهر تهران و کرج واقع شده است. شرکت آلومینیوم شیشه تهران افتخار داشته به عنوان مشاور تخصصی پوسته‌های نما و بازوی مهندسی شرکت کیسون (Main Contractor) در این پروژه ارزشمند همکاری داشته باشد که در ادامه شرح مختصری از شکل این همکاری و نوع خدمات ارائه شده ذکر گردیده است.

| مشاور تخصصی پوسته‌های نما | 2024

| مشاور تخصصی پوسته‌های نما | 2024

 

نقش مشاور نما در قرارداد EPC نما

تیم آلومینیوم شیشه تهران از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ و با قرارداد مهندسی پوسته‌های نما همکاری خود را با این پروژه آغاز نمود و در پروژه مستقر گردید، که در ادامه با توجه به سیاست ورود پیمانکاران نما تحت قرارداد EPC به پروژه، موضوع قرارداد این شرکت نیز از مهندسی نما به نظارت بر مهندسی تغییر یافت. بدین معنا که این مشاور طی نظارت بر فرآیند مهندسی پیمانکارن ضمن تعیین روش و رویکرد اصولی انجام پروسه مهندسی و بررسی پکیج مهندسی هر پیمانکار در هر جبهه کاری، انجام یک رویه یکپارچه و هماهنگ در خصوص تهیه مدارک مهندسی کلیه پیمانکاران نما را نیز تامین می‌نمود.

 

https://tv.facadeforum.com/mwuqzfb52hq9

 

نظارت بر این فرآیند از زمان عقد قرارداد پیمانکاران نما جهت اطمینان از درج موارد فنی و تعهدات متناسب با نوع نمای هر جبهه کاری آغاز گردیده و پس از آن پکیج‌های ارائه شده از سوی پیمانکاران از لحاظ تامین جزییات فنی و اجرایی مد نظر مشاور فاز ۱ پروژه (NORR) مقایسه و بررسی گردیده و این کنترل مدارک طی بررسی محاسبات سازه‌ای، بررسی پکیج مهندسی شیشه‌ها (ساختار شیشه، آنالیز نور، آنالیز مکانیکی، آنالیز حرارتی و آنالیز صوتی) و بررسی جزییات اجرایی نما، فصل مشترک‌های نما و مشخصات فنی متریال‌های نما طی رفت و برگشت مدارک ارائه شده، جلسات متعدد با پیمانکاران، مشاور و کارفرما و بازدیدهای میدانی ادامه یافته و پس از تکمیل و بسته شدن اسناد مهندسی نما هر جبهه کاری و اخذ تایید نهایی از مشاور کارفرما به پایان می‌رسید.

تحلیل سازه ای پوسته های نمای خشک ایرانمال
همچنین در جریان نظارت بر مهندسی گاها این مشاور به درخواست کارفرما راسا نسبت به تهیه مدارک مهندسی ویژه و تخصصی نیز اقدام نموده است. در جریان انجام قرارداد اول و با شروع اجرایی نمای نمایشگاه پروژه این مشاور طی قرارداد دیگری جهت نظارت بر مهندسی نمای کرتین‌وال نمایشگاه ایران مال نیز خدمات مشابه‌ای را ارائه نمود.

مشاوره و کنترل مهندسی پوسته‌های ایرانمال

پس از اتمام نماهای بیرونی و با شروع آیتم‌های اجرایی داخلی نظارت بر مهندسی کلیه هندریل‌های پروژه نیز با توجه به اهمیت ایمنی هندریل‌ها، ابعاد خاص شیشه‌ها (۲ تا ۶ متر)، تنوع سیستم‌های نصب اعم از اسپایدر، فیکس پوینت و دفنی، همچنین تعدد پیمانکاران به این مشاور محول گردید. این مشاور در جریان بررسی هندریل‌ها با توجه به سایز غیرنرمال برخی از شیشه‌ها طی انجام یک پروسه تحقیقاتی، تحلیل مکانیکی شیشه‌ها در سه نرم افزار  مدل‌سازی اجزاء محدود (Mepla، Comsol و Abaqus) مدل نموده و پس از حصول نتایج موازی و قابل اطمینان ساختار نهایی شیشه‌ها را تعیین نمود. همچنین مشخصات فنی شیشه‌ها با توجه به استانداردهای اروپا شامل مراحل تولید و فرآوری شیشه‌ها، کنترل کیفی آن و تست‌های آزمایشگاهی نیز توسط این مشاور تعیین گردید.
تحلیل مکانیکی شیشه های ایران مال

نظارت بر پیمانکاران خارجی نما در ایران‌مال

با پیشرفت پروژه و طرح موضوع سازه‌های خاص شامل ورودی‌های اسپایدر کابلی، اسکای‌لایت تک لایه نمایشگاه خودرو، اسکای‌لایت‌ها و کرتین‌وال‌های تالار کریستال و تالار الماس که عمدتا سیستم فین گلس هستند و… خدمات پشتیبانی فنی سازه‌های خاصی طی قراردادی به این مجموعه واگذار گردید. از آنجایی که برخی از سیستم‌های نما برای اولین بار در ایران اجرا می‌شدند و پیمانکاران آن‌ها عمدتاً با همکاری یک شرکت خارجی بودند، تفاوت‌هایی در ارائه پکیج‌ها و مدارک مهندسی این پیمانکاران و پکیج‌های مهندسی متداول بوجود آمد. از این رو تمامی مدارک ارائه شده توسط پیمانکاران در مرحله اول توسط تیم فنی آلومینیوم شیشه تهران مورد بازبینی قرار می‌گرفت و پس از رفع ابهامات، تدقیق مشخصات و همسوسازی با آیین نامه‌های داخلی و ایرانی طی گزارشاتی به پیمانکاران ابلاغ می‌گردید و پس از تایید شرکت کیسون تمامی مدارک فنی و مهندسی پیمانکاران به تایید مشاور خارجی و مشاور اصلی پروژه می‌رسید.

آلومینیوم شیشه تهران در پایان سال ۹۶ با توجه به اتمام پهنه‌های نمای پروژه و پس از تکمیل و تحویل کلیه خدمات و تعهدات قراردادی به همکاری خود با این پروژه پایان داده است. در حاشیه این همکاری ارزشمند این شرکت خدمات دیگری همچون ارائه چک‌ لیست‌های کنترل کیفی مصالح و اجرا، ارائه مراحل عمومی کنترل کمی و کیفی فرایند تولید و فرآوری شیشه‌ها، شرح موارد فنی آنادایز متال کلدینگ‌ها و برگزاری دوره آموزشی تعیین ساختار شیشه و کنترل کیفیت شیشه برای پرسنل شرکت کیسون نیز داشته است.