در بخش ای از پروژه‏ های با پوسته شفاف در دنیا از ETFE و یا  Tenara، PTFE و مصالح  شبهه PVC استفاده میشود.  از آن جایی که ETFE یک فویل اکسترود شده یکپارچه است، از نظر کاربری و فرایند تولید با سایر انواع سنتی ممبران مانند PTFE و PVC تفاوت دارد. ETFE در ساختمان‏ سازی برای انتقال نور، افزایش دوام و ماندگاری، و تمیز کردن و نگهداری بنا و گلخانه ها کاربرد دارد. پوسته‏ های ممبران برای مقاومت در برابر بارهای وارده از محیط اطراف مثل نیروی باد یا وزن ناشی از بارش برف، به مقاومت کشش سطحی خود وابسته هستند؛ اما علاوه بر آن، این کشش سطحی مانع از ایجاد چین و چروک‏ های نه چندان زیبا بر روی ممبران نیز می‏شود. برای طراحی و توسعه سطوح عملکردی مطلوب مورد نظر، یافتن فرم مناسب بسیار ضروری است. سیستم‏ های ممبران  از ویژگی‏ های زیبایی‏ شناسانه‏ متنوع و بی‏ نظیری برخوردارند و هر کدام از آن‏ها برای تامین کشش سطحی لازم، از رویکرد ویژه متفاوتی بهره می ‏گیرند.

برای آشنایی با انواع نما ساختمان این مقاله را مطالعه فرمایید

سیستم‏ های SSM

ممبران با پوسته تحت کشش و تنش (Stressed Skin Membrane). سیستم‏ های SSM، بسته به نوع مواد و مصالح به کار رفته در آن‏ها، متنوع هستند. در یک سیستم پوسته‏ ای فوق‏ العاده سبک، یک لایه ETFE به کار رفته که توسط یک نیروی کم محیطی تحت تنش دو طرفه قرار گرفته است. فضاهای احاطه کننده بیرونی و اجزای پانلی میانی، از برآمدگی‏ های آلومینیومی که آنودایز شده یا powder coated شده هستند تشکیل شده ‏اند. در اجزای میانی معمولا از شیارهای داخلی (internal guttering) استفاده شده است. کابل ‏های نازک استینلس که با تحت تنش قرار گرفتن در فرآیند تولید مستحکم شده ‏اند (prestressed) و در ETFE pockets ها در سمت پایین سطح بیرونی قرار دارند، امکان انتقال بارهای اضافی عرضی را فراهم می ‏آورند. چگونگی فاصله‏ گذاری بین کابل‏ها معمولا توسط بارهای محیطی مشخص می‏شود و از آن جایی که این سیستم فوق سبک، انعطاف‏ پذیر است و امکان کج شدن یا منحرف شدن آن به راحتی وجود دارد، به یک برنامه بسیار دقیق زه‏کشی نیاز خواهد داشت. به طور معمول، کابل ‏ها در یک جهت هستند و با فاصله حدود ۶۰۰ میلیمتر  جاگذاری می‏شوند. وزن این سیستم که کمتر از ۰٫۰۵ کیلو پاسکال است، آن را مسلما به سبک ‏ترین سیستم پوسته نما در بازار تبدیل کرده است. در جایی که استفاده از پنل‏ های قاب آلومینیومی پیش‏ ساخته کوچک‏تر امکان‏ پذیر باشد، کابل‏ ها حذف می‏شوند و این سیستم یکپارچه می ‏شود. ETFE در یک سیستم پوسته‏ ای واحد، عملکرد حرارتی بسیار کمی دارد و ایجاد سایه‏ اندازی (shading) با استفاده از مصالح رنگی، جامد، یا نیمه-شفاف به جای مصالح معمول شفاف، بهترین انتخاب خواهد بود.

پوسته شفافا ممبران ETFE جایگزین نمای شیشه ای

سیستم SSM، در مورد طراحی‏ های قوی‏ تری که در آن‏ها از مصالح PVC و PTFE استفاده شده است، به فرآیند prestress بیشتری نیاز خواهد داشت که با به کارگیری پروفیل‏ های لبه سنگین‏ تر محقق می‏گردد. به طور معمول، مواد و مصالح، بر روی شبکه ‏های فضایی یا اجزای فولادی ضد زنگ کشیده می‏ شوند تا بتوان از این طریق، گستردگی پوشش ممبران (membrane spans) را محدود نمود، به گونه ‏ای که دیگر به استفاده از کابل‏ ها نیازی نباشد و نیروهای تنشی در داخل اجزای فولادی نگه داشته شوند. در صورتی که سیستم تحت تنش قرار گیرد، از تیرها و میله ‏های به هم بسته شده برای جلوگیری از بلند شدن (uplift) استفاده می‏شود. مصالح PVC و  PTFE اگر چه از نظر میزان شفافیت متنوع هستند، اما شفاف نیستند.

نمونه‏ های کاربردی این سیستم به عنوان جایگزین نمای شیشه ای شامل استفاده در سایبان‏ ها، اسکای لایت‏ های نواری با گستردگی کم، پرده‏ ها، پوشش سقفی راهروها، پوشش سایه ‏اندازها، و فضاهای سبز می‏ شود.