مشکلات ناشی از عدم حضور به موقع مشاور تخصصی نما در پروژه

به مانند پروژه برج شیشه ای مارین و برج شیشه ای یاس در این پروژه نیز خطاهای اجرایی در پوسته نهایی سفتکاری وجود داشت؛ به طور مثال، تیرهای سازه‌ای که اجرا شده بودند و قرار بود اسکای‌لایت روی آن پیاده سازی شود دارای خطاهای مختلفی از جمله ناترازی بعضی تیرها در طول خود بود. همچنین، این تفاوت‌ها به صورت اختلاف تراز تیرهای مجاور هم در یک زون تا ۱۰ سانتی متر، اختلاف بیش از ۱۲ سانتی‌متر بین دو سازه مستقل در دو سمت درز ژوئن و … نیز دیده می‌شد. پیمانکار نما این پروژه ارزشمند شرکت نما ایده ویرا و تامین کننده شیشه های ان شرکت معظم ونوس شیشه میباشد.

نما کرتن‌وال اکومال- آلومینیوم شیشه تهران

اگر مشاور پوسته‌های نما از ابتدا در پروژه حضور می یافت، این تیرها که مقاطع بزرگ، ارتفاع و تعداد زیادی داشتند، به صورت دیگری اجرا می شدند که علاوه بر حفظ عملکرد سازه‌ای، از لحاظ بصری نیز زیبایی بیشتری به مجموعه ببخشند. بعلاوه، پیش بردن قسمت‌های مختلف مرتبط توسط مشاور نما از نظر زمانی و مالی برای کارفرما اکومال سودآور خواهد بود.

ورود تیم آلومینیوم شیشه تهران به عنوان مشاور نما

در طراحی برای جبران خطاهای اجرایی سازه اصلی، استفاده از برشکاری در محل برای برش قوطی‌های دستک‌ها و سپس مونتاژ و نصب آن، اولین و ساده‌ترین راهی است که به ذهن می‌رسد. با توجه به سیاست شرکت آلومینیوم شیشه در ارائه بهینه‌ترین راه حل مهندسی شده و همچنین استفاده از مزایای پیش‌ساخته‌سازی که علاوه بر سرعت بالا، تضمین کننده دقت و کیفیت نهایی کار نیز می‌باشد، تلاش گروه طراحی به سمتی رفت که دیتیلی ارائه شود تا از سویی امکان پیش‌ساخته‌سازی را تامین کند و از سوی دیگر پاسخگوی نیازهای سازه‌ای باشد.

اسکای‌لایت مجتمع اکومال- آلومینیوم شیشه تهران

نتیجه این امر طراحی دیتیلی بود که امکان رگلاژ ارتفاعی را برای گروه نصب ایجاد می‌کرد. تنظیم ارتفاع به وسیله یک پیچ با آلیاژ مخصوص صورت می‌گرفت که علاوه بر پوشش محدوده خطای اجرای سازه اصلی، امکان اصلاح مجموع خیز احتمالی سازه اصلی و سازه کرتن‌وال را بعد از نصب سازه مولیون و ترنزوم‌ها و نصب شیشه در صورت نیاز فراهم می‌کرد. لازم به ذکر است که این امکان در نوع خودش در ایران بی‌نظیر می باشد.

اغلب پیمانکاران له علت ذیق وقت و خودداری از ورود به بحث های کلیم مالی با کارفرما در مدول‌بندی شیشه دقت کافی مبذول نمی‌دارند و در نتیجه پرت شیشه‌های مصرفی بالا می‌رود و موجب افزایش هزینه برای کارفرما می گردد. طراح در یک مدول‌بندی درست علاوه بر تامین خواسته‌های معمار باید مراقب هزینه‌های تحمیلی بعدی به کارفرما نیز باشد و نسبت به مطلع‌سازی کارفرما در مزایا و معایب مدول‌بندی‌های مختلف مبادرت ورزد. به همین منظور، بهینه‌سازی مدول‌بندی در جهت کاهش پرت شیشه و کاهش هزینه در پروژه اکو مال نیز اعمال شد.

طراحی نمای شیشه‌ای کرتین‌وال توسط مشاور نما

در طراحی کرتین‌وال‌های این مجموعه، بهینه‌ترین پیشنهاد یعنی سیستم Add-on مد نظر قرار گرفت که با کاهش مقاطع آلومینیومی معمول مورد نیاز کاهش هزینه قابل توجهی برای کارفرما ایجاد می‌کرد. با ساخت دقیق و رنگ‌آمیزی با کیفیت پادرکوتینگ پروفیل‌های مولیون و ترنزوم فولادی در نهایت به صورت پیش‌ساخته در کارخانه آلومینیوم شیشه تهران ساخته شده و با تمهیدات ویژه به پروژه حمل گردید.

https://tv.facadeforum.com/utqxepada8vd

به عبارت دیگر هیچگونه برشکاری، سوراخکاری، رنگ‌آمیزی در محل پروژه صورت نپذیرفت. تمامی اتصالات اجزا به صورت پیچ و مهره و همچنین جوشکاری محلی در کم‌ترین حالت ممکن طراحی شد. تنها جوشکاری انجام شده، اتصال دستک اسکای‌ لایت و کرتین‌ وال به سازه اصلی بود که امریست گریز ناپذیر.

کرتین‌وال مجتمع تفریحی تجاری اکومال- آلومینیوم شیشه تهران

سفارش‌گذاری شیشه توسط مشاور نما

با شروع عملیات نصب، سفارش‌گذاری شیشه‌ها نیز به صورت موازی انجام پذیرفت. در حالیکه در بسیاری از پروژه‌ها ابتدا سازه سقف شیشه‌ای و نما پایان می پذیرد و در نهایت، بر اساس ازبیلت سازه اجرا شده لیستوفر سفارش شیشه تهیه می‌شود. اما با توجه به work flow  جاری در شرکت آلومینیوم شیشه تهران و مهندسی یکپارچه در طراحی، ساخت و اجرا، تمامی اجزای طراحی شده در نرم افزار توسط دوربین نقشه‌برداری و نظارت مستمر مهندسی در همان مختصات در نظر گرفته شده نصب می‌گردد. به همین دلیل می‌توان از همان ابتدا سفارش‌گذاری شیشه را جهت جلوگیری از تاخیرات زمانی ارائه نمود.