امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
باغ کتاب آلومینیوم شیشه تهران 
 

کاربری:

کتاب خانه 

موقعیت:

تهران-بلوار حقانی 

معمار:

شرکت هسته طراحی

کارفرما:

شرکت محترم کیسون

سال ساخت: 

شروع 1389 پایان 1396

معرفی پروژه

پروژه باغ کتاب تهران یکی دیگر از پروژه های مجموعه آلومینیوم شیشه تهران است که در تپه‌های عباس‌آباد تهران واقع شده‌است. این باغ از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرقی با فرهنگستان‌های علوم، و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس همسایه است. وسعت باغ کتاب تهران ۱۱۰ هزار متر مربع است که ۶۵ هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و مابقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد. فضای داخلی باغ کتاب تهران شامل ۱۶ سالن نمایشگاهی هر یک به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع و در دو طبقه بنا شده است. قرار است باغ کتاب تهران پس از تکمیل، به عنوان یک نمایشگاه کتاب دائمی در چهارفصل سال به نمایش و ارائه کتاب بپردازد.

سقف های اسکای لایت: سقف های اسکای لایت که به صورت اسپایدر روی سازه های فلزی موجود و پوسته های سقف لبه برگشت نما بود. در طراحی اولیه شیشه ها با 4 تکیه گاه اسپایدری نگه داشته شده بودند و پس از محاسبه طراحی ساختار پلاک شیشه ها، مشخص شد تعداد تکیه گاه ها باید به 6 عدد افزایش یابد. لازم به ذکر است که در این پروژه کلیه زیرسازی ها، قطعات فلزی، ابعاد جوش، ساختارهای شیشه، قطعات اسپایدری و پروفیل ها دارای دفترجه محاسبات بوده و توسط تست های مخرب و غیر مخرب آزمایش و نتایج آن تحویل کارفرما شده است.

جانپناه های شیشه ای و نرده های راه پله: چانپناه های شیشه ای و نرده های راه پله ها که با خواست مشاور به صورت یک پوسته شیشه ای یکپارچه، بدون المان عمودی نگهدارنده و با دیتایل اسپایدر دکمه ای طراحی و ساخته شد. پس از طراحی های متعدد در قالب دو شیشه 12 لامینه و دو شیشه 15 لامینه شده به کارفرما پیشنهاد شد که پس از خواست کارفرما، هر دو شیشه تست فیزیکی شد و در نهایت کارفرما شیشه 12ml+12ml را انتخاب نمود که قادر به حمل 3 کیلو نیوتن بار مطابق آئین نامه می باشد.

آسانسورها:آسانسور ها که جهت کاهش تنوع دیتایل، دقیقاً با دیتایل جانپناه های شیشه ای طراحی و اجرا گردید. جهت اجرای آسانسورها پس از برداشت دقیق اشکالات سازه های فلزی، جلسات متعددی با شرکت سازنده آسانسور، شرکت اجرا کننده سقف کاذب و پیمانکار سرامیک برگزار شد تا در نقشه نهایی، همه مسائل و جزئیات در نظر گرفته شده باشد.

بلوک C4:بلوک C4 که یک پوسته شیشه ای شامل دیواره شرقی، سقف، پل فلزی و دیواره شیب دار غربی بود. جهت کاهش زمان و افزایش کیفیت، کل زیرسازی این پوسته به صورت پیچ و مهره ای، پیش ساخته، پیش رنگ شده تهیه و تولید شد. شیشه این پوسته به صورت دو شیشه لمینیت شده دو جداره شده و یک شیشه سان انرژی جهت کاهش گرمای ورودی، و بهبود U-Value و افزایش ایمنی طراحی و اجرا شد.در طراحی صورت گرفته، 4 پلاک به صورت متحرک دیده شد که در صورت فرمان BMS به طور خودکار پوسته نما بلند شده و اجازه خروج حجم زیادی از مردم را در شرایط اضطراری می دهد.

کامپوزیت پنل زیر سقف و اسکای لایت ها: کامپوزیت پنل زیر سقف و اسکای لایت ها که کامپوزیت پنل زیر سقف به صورت آینه ای با دیتایل fix و کامپوزیت حاشیه اسکای لایت ها با دیتایل hang و به صورت grill طراحی شده است. ویژگی اجرای کار آینه ای در دقت فوق العاده در زیرسازی، نصب و تنظیم پوسته می باشد زیرا کوچکترین اعوجاج و بی نظمی در سطح آینه ای منعکس خواهد شد.

  

 
 

دانلود اطلاعات: